Gå til hovedinnholdet.

Våre aktiviteter

Farmasøyt i hjemmebasert omsorg

Publisert 18. mai 2021 | Oppdatert 12. mai 2025

Vi vil teste ut hvilken effekt det gir å ha ansatt en farmasøyt som jobber klinisk i hjemmebasert omsorg i Tromsø kommune.

Prosjektansvarlig:

USHT Troms og Finnmark (Troms)

Bakgrunn

Gjennom lokale kvalitetsindikatorer, og KS læringsnettverk «Gode pasientforløp» 2018-2019 som Tromsø kommune var deltaker i, har det blitt identifisert et behov for økt legemiddelkompetanse, og man ser at arbeidsprosesser som samstemming av legemiddellister og tverrfaglig legemiddelgjennomgang er en stor utfordring. Det er mye feil i legemiddellistene til pasientene, og det er avdekket at mange av feilene oppstår i forbindelse med skifte av omsorgsnivå. Hjemmetjenesten har mange pasienter med lange legemiddellister, og som har hyppige inn/utskrivelser i sykehus, helsehus og avlastning- eller korttidsopphold i sykehjem. Helsepersonell i hjemmetjenesten ønsker å jobbe med legemiddelhåndtering, men blir oppslukt av hverdagen og mengden av arbeidsoppgaver.Farmasøyter er den profesjonen som har legemiddelbruk som sitt hovedfokusområde, og vil dermed ha en bedre forutsetning for å kunne følge opp legemiddelbehandlingen til pasientene. Man ønsker derfor å teste ut hvordan det vil være å ha ansatt en farmasøyt som jobber klinisk i hjemmebasert omsorg i Tromsø kommune.  Man ser i tillegg at det er behov for oppfølging av rutiner innenfor legemiddelhåndtering. Det er også tenkt at farmasøyt kan være med å bidra innenfor dette.  

Hensikt/mål

  • Teste ut arbeidsmetodikk og behov for farmasøyt i klinisk arbeid i hjemmetjenesten, og på sikt få ansatt farmasøyt(er) i fast stilling. Ved å ha en farmasøyt som jobber klinisk, og som er til stede i enheten i det daglige, vil det sannsynligvis føre til bedre legemiddelbehandling og bedre legemiddelbruk for pasientene og bedre legemiddelhåndtering for enheten
  • Øke kompetansen til de ansatte, samt pasienter og pårørende. 
  • Forbedre informasjonsflyten i pasientforløpet gjennom samarbeid med fastleger, helsehuset, spesialisthelsetjenesten, pasient og pårørende.

Farmasøyt skal i samarbeid med USHT bidra til kompetanse og erfaringsdeling både lokalt og nasjonalt gjennom for eksempel læringsnettverk i Troms og Finnmark og ved å bidra med erfaringsdelings gjennom forskning og deltagelse på relevante konferanser.  

Tiltak

Prosjektet er lagt opp som et 3-årig prosjekt, hvor Tromsø kommune fikk innovasjonsmidler fra fylkesmannen i 2019 for å starte dette prosjektet. Prosjektet er et samarbeid mellom USHT Troms og Finnmark (Troms) og Tromsø kommune.

På bakgrunn av resultater fra prosjektet ble det høsten 2022 ansatt to farmasøyter i fast stilling ved to hjemmetjenester i Tromsø kommune. Prosjektet Farmasøyt i hjemmetjenesten fikk også under pasientsikkerhetskonferansen tildelt forbedringsprisen 2022.  Bilde fra I trygge hender

Bilde fra I trygge hender.

Det er flere enheter som ønsker farmasøyt. I 2023 utvides det derfor med to faste stillinger til i hjemmetjenesten og en prosjektstilling ved helsehuset. Hovedoppgavene vil fremdeles være legemiddelsamstemming og legemiddelgjennomgang. Det er et ønske om å få til flere tverrfaglige legemiddelgjennomganger sammenlignet med tidligere. Det er også behov for følge opp legemiddelhåndteringsrutiner i enheten, samt holde undervisning til helsepersonell i relevante tema.  

Våren 2023 skal det arrangeres digital fagkonferanse med temaet legemiddelsamstemming og legemiddelgjennomgang.

I mars 2023 er prosjektperioden over. Resultater og kasuistikker viser at farmasøyt har bidratt til bedre og mer optimalisert legemiddelbehandling til pasienter og bedret legemiddelhåndteringen i enheten. Det er ekstra gledelig at flere enheter ønsker farmasøyt og at det nå utvides til fem farmasøyter som skal jobbe i Tromsø kommune.  

Lenke til rapporter fra prosjektet ligger i grønn boks øverst her på siden.

Tips en venn
Send til e-post:
Fra e-post:
Melding: