Voksenskole for personer med demenssykdom
Dette er et fremtidsrettet aktivitetstilbud der personer med demens får undervisning på forskjellig vis; kognitiv trening – «hjernegymnastikk», med bl.a. hukommelsestrening og kognitiv stimulering, arbeid i verksted, mosjon, musikkterapi osv.
Bakgrunn
Grimstad kommune startet i 2019 opp et nytt og innovativt aktivitetstilbud til personer med demenssykdom. Voksenskolen har åpent to dager i uken, med plass til 8 elever hver dag. Skolen bygger på prinsippet om livslang læring og har fokus på kognitiv trening, fysisk aktivitet, ADL- trening samt sosialt samvær.
Skolen har tett samarbeid med tilsvarende skoler i Ålborg i Danmark og i Lutterworth i England.
Mål
Forskere fra Senter for omsorgsforskning, sør samt fra Universitetet i Nord-Jylland og University of Northampton samarbeider om en felles studie der de ønsker å se på nytten og erfaringene ved denne typen aktivitetstilbud.
Samarbeidspartnere
Jobbsentralen i Grimstad kommune, Senter for omsorgsforskning - sør, Ålborg kommune, Universitetet i Nord-Jylland, Lutterwort community og University of Northampton