Gå til hovedinnholdet.

Våre aktiviteter

Aktivitet og sysselsetting for yngre personer med demens

Publisert 13. august 2012 | Oppdatert 08. januar 2021

Tilrettelegge aktiviteter og utvikle kompetansemessig, faglig og praktisk samhandling mellom spesialisthelsetjenesten og kommunen.

Hensikt og mål

Kort sikt:

Skape tilbud til en sårbar pasientgruppe som ikke har noen aktivitet- eller sysselsettingstilbud i vårt område. Utvikle kompetansemessig, faglig og praktisk samhandling mellom spesialisthelsetjenesten og kommunen.

Lang sikt:

Etablere samarbeid med omliggende kommuner som har lavere befolkningsgrunnlag og dermed statistisk sett færre pasienter i denne gruppen.

Tiltak

Etablere aktivitet to dager pr uke på Teknisk hjelpemiddelservice og ved Sunnmøre Museum. I prosjektet er det aktivitet på to steder i Ålesund Kommune: Teknisk hjelpemiddelservice og Sunnmøre Museum. Eksempel på aktiviteter: Enkle reparasjoner, monteringer, rengjøring av utstyr, kvisting, klipping av renninger, foring av dyr, maling, tilbereding av lunsj i Ytterlandstova, turgåing. Alle aktiviteter foregår sammen med personale.

Gjennomføring

Videreføring av tilbudet inn i ordinær drift ved Aktivisering og velferdstjenester i Ålesund kommune.

Bakgrunn for prosjektet

Det finnes ingen tilbud til denne pasientrguppen og deres pårørende. Forskning viser at gode dagtilbud utsetter innleggelse i institusjon, reduserer belastningen for pårørende og gir økt livskvalitet. (Rokstad, Anne Marie Mork og Kari Lislerud Smebye (red): Personer med demens, møte og samhandling. Akribe 2008.

3-årig forsknings og utviklingsprogram: ”Det er bare i de største bykommunene det vil være grunnlag for å bygge opp egne tilbud til yngre personer med demens".

Det er derfor nødvendig å utvikle samarbeidsmodeller mellom kommuner og regionale helseforetak som sikrer at yngre personer med demens mottar tilrettelagte tjenester uavhengig av hvor de bor”. (www.aldringoghelse.no)

Samarbeidspartnere

  • Ålesund kommune
  • USH Møre og Romsdal
  • Helse Sunnmøre ved alderspsykiatrisk seksjon
  • Demensforeningen i Ålesund og omegn
  • Eldrerådet i Ålesund kommune.

Kan også åpne for deltagelse fra omliggende kommuner etter hvert.

 

Finansiering

  • Skjønnsmidler fra fylkesmannen
  • Egeninnsats fra Aktivisering og velferdstjenester Ålesund kommune
  • Frie midler fra Utviklingssenteret i Møre og Romsdal
  • Egeninnsats fra Helse Sunnmøre ved Alderspsykiatrisk seksjon

Spredning

  • Informasjon i halvårsplan for seniorsentrene.
  • Egne foldere og plakater skal utarbeides.
  • Intervju i Sunnmørsposten.
  • Informasjon på pårørendeskole, i demensforeningen, helselag.
  • Epost til fastleger.
  • Møte med spesialisthelsetjenesten (geriatrisk og nevrologisk poliklinikk)
Tips en venn
Send til e-post:
Fra e-post:
Melding: